Výpis souhrnů
Vztahy slov
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podtémata
Vztahy slov
Slova v jazyce jsou ve vzájemných vztazích. Správné používání a porozumění těmto vztahům slov nám umožňuje přesnější a jasnější vyjádření našich myšlenek.
- Synonyma (slova souznačná) jsou slova, která mají stejný nebo podobný význam a lze je za určitých okolností zaměňovat. Příklad: chlapec a hoch.
- Antonyma (slova protikladná) jsou slova opačného, protikladného významu. Příklad: studený a teplý.
- Homonyma (slova souzvučná) jsou slova, která mají stejnou podobu (zvukovou nebo grafickou), ale jiný význam. Příklad: rys ostrovid, osobnostní rys.
- Paronyma jsou slova s podobným zápisem, ale jiným významem. Paronyma jsou často zdrojem chyb a překlepů. Příklad: adoptivní, adaptivní.
- Slova nadřazená, podřazená a souřadná jsou slova, která jsou ve vzájemném významovém vztahu. Nadřazená slova jsou obecnější než podřazená, slova souřadná jsou na stejné úrovni. Příklady:
- slovo ovoce je nadřazené slovu jablko,
- slovo postel je podřazené slovu nábytek,
- slova jablko a hruška jsou souřadná.
Slova mohou být i v mnoha dalších vztazích, např. vztah celek – část (strom – list) či vyjádření funkce (např. kladivo – zatloukat). Pro procvičení hledání různých vztahů slov se používá cvičení na slovní analogie.
NahoruSynonyma (slova souznačná)
Synonyma (slova souznačná), jsou slova nebo výrazy, které mají vzájemně stejný nebo podobný význam a lze je za určitých okolností zaměňovat.
Úplná synonyma jsou slova (2 nebo víc), která mají úplně stejný význam a lze je kdykoli volně zaměnit (kromě ustálených obratů). Úplná synonyma jsou v češtině vzácná (např. chlapec a hoch), nejčastěji jde o přejatá (tj. původně cizí) slova a jejich české ekvivalenty (např. basketbal a košíková, polynom a mnohočlen).
Neúplná (částečná) synonyma mají významy blízké, ale ne úplně stejné. Mohou se lišit tak, že jedno ze slov vyjadřuje větší míru významu (studený a ledový) nebo že se používá jen v konkrétní oblasti (chlapec a ogar, synek) či vyjadřuje jiné citové zabarvení (nos a frňák, pejsek a čokl). Můžeme je zaměňovat tedy jen v některých případech.
Procvičování synonym máme rozdělené podle slovních druhů:
Příklady synonym
- plakat – brečet
- obrazovka – monitor
- chamtivý – lakomý
- relaxovat – odpočívat
- hrnec – kastrol
- obvyklý – běžný
- balvan – kámen
- vzácně – ojediněle
Antonyma (slova protikladná)
Antonyma (slova protikladná, opozita) jsou slova opačného, protikladného významu. Znamená to tedy, že pokud máme dvě slova, jedno je přesným opakem druhého (velký – malý, správně – špatně). Některé slovo může mít více antonym, zejména pokud má více významů. Ne všechna slova k sobě mají antonyma (například číslovky a zájmena antonyma nemají).
Procvičování antonym máme rozdělené podle slovních druhů:
Příklady antonym
- mladý – starý
- hezký – škaredý
- trpaslík – obr
- černý – bílý
- sestavit – rozebrat
- mokro – sucho
- vítězství – porážka
Homonyma (slova souzvučná)
Homonyma (slova souzvučná) jsou slova, která mají stejnou podobu (zvukovou nebo grafickou) ale rozdílný význam i původ.
Příklady homonym:
- hranice (hranice dřeva, hranice mezi státy)
- rys (rys ostrovid, osobnostní rys)
- kolej (kolej jako studentská ubytovna, kolej jako dopravní zařízení)
- los (los jako zvíře, los do loterie)
Kromě níže uvedených interaktivních cvičení je k dispozici i pracovní list, ve kterém je úkolem odhalit homonyma na základě jejich různých významů:
NahoruSlova nadřazená, podřazená a souřadná
Slova nadřazená jsou slova, která jsou obecnější než jiná slova. Příklady:
- Slovo ovoce je nadřazené slovům jablko, hruška, banán.
- Slovo nábytek je nadřazené slovům postel, stůl, židle.
Slova podřazená jsou slova, která jsou konkrétnější než jiná slova. Jde o opačný vztah k nadřazenosti:
- Slova jablko, hruška, banán jsou všechna podřazená slovu ovoce.
- Slova postel, stůl, židle jsou všechna podřazená slovu nábytek.
Slova souřadná jsou slova, která jsou na stejné úrovni. Slova jablko a hruška jsou vzájemně souřadná. Souřadná slova bývají ve větách spojena spojkami „a“, „nebo“, „ani“. Příklad: Uprostřed místnosti stál stůl a židle.
NahoruSlovní analogie
Slovní analogie je typ problému, při kterém si procvičujeme hledání vztahů mezi slovy. Typická forma slovní analogie má podobu tří slov, kde první dvě jsou v určitém vztahu. Úkolem je pak doplnit vhodné čtvrté slovo, aby druhá dvojice byla ve stejném vztahu. Příklad: kůň – stáj; pes – ??? (kůň bydlí ve stáji, potřebujeme tedy doplnit slovo, které vyjadřuje, kde bydlí pes: bouda).
Slovní analogie mohou využívat celou řadu slovních vztahů:
- souznačnost, např. kluk – hoch
- protikladnost, např. teplý – studený
- nadřazenost a podřazenost, např. jablko – ovoce
- souřadnost, např. pes – kočka
- vztah celek – část, např. strom – list
- vyjádření funkce, např. kladivo – zatloukat
- vztah použití či vytvoření, např. pták – hnízdo
- podobnost na úrovni zápisu (přesmyčky, zápis pozpátku), např. kos – sok
Rozlišování významu podobných slov
Některé dvojice slov znějí podobně, ale mají úplně jiný význam. Například odbor a obor, redakční a redukční, adaptovat a adoptovat. Takové dvojice slov se označují jako paronyma. Tento pojem není až tak důležitý, důležité je umět správně volit slova. Jinak se vám může stát, že renomovaného astronoma označíte za renovovaného astrologa, což by byl pořádný trapas.
Nejde však jen vyhýbání se trapasům. Správná volba slov je klíčová pro přesnou a efektivní komunikaci. Například v právním nebo lékařském kontextu může mít nesprávné použití termínu vážné následky.
Procvičování máme rozděleno podle slovních druhů:
Nahoru